Domžalska pot spominov

Domžalska pot spominov je bila urejena in uradno odprta 23. maja 1980 v sodelovanju Občinskega odbora Zveze združenj borcev narodno osvobodilne borbe Domžale, Kulturne skupnosti Domžale in Planinskega društva Domžale. Pot se je do leta 1994 imenovala Pot spominov NOB občine Domžale. S sprejetjem zakona o lokalni samoupravi in nastankom novih občin je dobila novo ime – Domžalska pot spominov. Domžalska pot spominov ima danes status planinske poti in sodi med planinske obhodnice v skladu z zakonom o planinskih poteh.

Dolga je več kot 110 km in je speljana v nadmorskih višinah od 300 do 957 m (Špilk nad Blagovico). Pot ima 19 kontrolnih točk, od tega 10 v naseljih pri skrbnikih z vpisnimi knjigami in žigi, 9 pa pri spomenikih in obeležjih Narodno osvobodilne borbe. Označba na poti je rdeče-bela Knafelčeva markacija, zanje pa skrbijo planinska društva Blagovica, Domžale, Janez Trdina iz Mengša, Moravče in Onger iz Trzina. Na posameznih odsekih po isti trasi potekajo še Ljubljanska mladinska pot, Evropska pešpot E – 6, Badjurova in Zasavska planinska pot. Iz Domžalske poti spominov sta nastali dve novi obhodnici – Moravška in Rokovnjaška planinska pot.

Obisk je primeren za vse starostne skupine, za hojo v skupini ali posamezno in v vseh letnih časih. Doslej je pot v celoti prehodilo več kot 2000 obiskovalcev, številni tudi večkrat, tako da je bilo podeljenih okrog 4000 priznanj. Zakonca Tončka in Jurij Vulkan iz Domžal sta pot prehodila več kot 100 krat.

Na vseh kontrolnih točkah skupaj je bilo v teh letih v vpisne knjige vpisanih več kot 65.000 ljudi. Pot obišče 53 pomnikov in spominskih obeležij iz 2. svetovne vojne, nudi pa nam tudi veliko užitkov v razgledih na Kamniško-Savinjske Alpe, Julijce in Karavanke, po lepoti pa ne zaostajajo razgledi na dolino reke Save, na Moravško in Tuhinjsko dolino, Črni graben in Posavsko hribovje.

Celotno pot lahko naredimo v enem kosu ali po delih. Na več točkah jo lahko prekinemo in se z različnimi prevoznimi sredstvi vrnemo na izhodišče. Posamezne odseke, ki vodijo po kolovozih, je mogoče tudi prekolesariti. Za srednje dobre pohodnike so primerne naslednje štiri etape:

  • Domžale–Tabor–Sv. Trojica–Murovica–Katarija–Moravče: prehodimo jo lahko v 7 urah in ima 6 kontrolnih točk.
  • Moravče–Hrastnik–Limbarska gora–Golčaj–Trojane: dolžina 6 h, 4 kontrolne točke.
  • Trojane–Špilk–Češnjice–Trnovče–Rudnik–Radomlje: dolžina 11 h 30 min, 6 kontrolnih točk.
  • Radomlje–Preserje–Mengeš–Rašica–Trzin–Domžale: 7 h 30 min, 3 kontrolne točke.

Za pomoč pri hoji je bil pred leti pripravljen in natisnjen Vodnik po Domžalski poti (štiri izdaje v skupni nakladi 12.500 izvodov), ki vsebuje opis poti, razlago o posameznih pomnikih, prostor za kontrolne žige in zemljevid (nekdanje) občine Domžale. Vodnik je brezplačno na voljo v Planinskem društvu Domžale (Kopališka cesta 4, Domžale, vsako sredo od 19. do 20. ure, e-pošta: info@pdd.si) in pri vratarju Občine Domžale, Ljubljanska cesta 69, Domžale).

Zaradi intenzivnih sprememb v pokrajini (gradnja avtoceste in drugih cestnih povezav, širitev naselij) pa nekateri opisi v vodniku ne držijo več, zato predlagamo, da si odtisnete nove opise.

Območje Domžalske poti spominov pokrivajo naslednji zemljevidi: Domžale: občinsko središče in okolica (2005); Lukovica in okolica (2008) in Moravče: turistična karta občine (2002). Zemljevid občine Domžale lahko brezplačno dobite pri vratarju občine Domžale.

Za pot je do 31. decembra 2006 skrbela Komisija za Domžalsko pot spominov pri Občinskem odboru Zveze borcev in narodno osvobodilne borbe občine Domžale. Njeni člani so bili Miha Bernot, Marijan Gril, Zvone Poje, Ivan Šraj, France Vesel in Jurij Vulkan. Na podlagi sklepa ZZB NOV Domžale pa je Planinsko društvo Domžale 1. januarja 2007 prevzelo pot v svojo oskrbo (skupaj z arhivskim gradivom). K sodelovanju smo povabili tudi ostala planinska društva, da bi ob pomoči občin (za koordinacijo skrbi Komisija za turizem Občine Domžale) in sredstev pridobljenih na razpisih pripravili nov vodnik in zemljevid, ter poskrbeli za boljšo opremljenost poti in promocijo aktivnega načina preživljanja prostega časa.